פינוי בינוי

רכשתם נכס בבניין ישן בשכונה ותיקה? יכול להיות שבעוד מספר שנים הנכס הזה יהיה שווה הרבה יותר ממה שאתם חושבים בעזרת פרויקט “פינוי בינוי”.
מה זה אומר בעצם?
נסביר בקצרה את המושג, מתי ומי מחליט על פרויקט מסוג זה ולמה כל כך חשוב לערב עו”ד בעסקאות אלו.

מה זה פינוי בינוי?
בפרויקט מסוג זה הורסים מתחם של מבנים ישנים ובמקומם בונים בניינים חדשים. בדרך כלל אלה יהיו בנייני מגורים נמוכי קומות ובמקומם יבנו בנייני מגורים גבוהים ורבי קומות.
מה קורה עם הדיירים? הדיירים הוותיקים במתחם מקבלים דירות חדשות במקום הישנות, ויזמי התוכנית מקבלים לרשותם את הדירות שנוספו.
בדרך כלל פרויקט מסוג זה מתרחש במבנים ישנים ומוזנחים המתגוררים בהם אוכלוסיות מוחלשות, למה דווקא במקומות האלה? המדינה מאמינה שחידוש המתחמים האלה ימשוך אליהם אוכלוסייה חזקה יותר והשילוב עם האוכלוסייה הוותיקה יביא לחיזוק האזור כולו.

קיבלתם הצעה לפינוי בינוי, מה עושים מכאן?
קודם כל לפני שחותמים על כל מסמך בין הדיירים לבין היזם על הדיירים להיפגש ולהחליט על נציג מטעמם, רצוי שיהיה אדם אחד שיהיה מעורב בכל התהליך באישור כל הדיירים כמובן.
לאחר מכן על הדיירים לבחור עו”ד המתמחה בתחום שילווה וייצג אותם בעסקה. רצוי עו”ד המתמחה בעסקאות מקרקעין בכלל ובתחום פינוי בינוי בפרט.
לפני החתימה על הסכם פינוי בינוי יש להימנע מחתימה על הסכמים העלולים להגביל את זכויות הדיירים. לפני כל חתימה עליכם להתייעץ עם עו”ד שבחרתם ולכן הבחירה צריכה להיות בין השלבים הראשונים.
עם זאת, כדי לקדם את הפרויקט אפשר לחתום על מסמך כוונות או על אישור אך להגביל אותו לזמן קצוב.

ממה צריך להיזהר?
הרי כבר ידוע ש”לא כל הנוצץ זהב” וגם כאן זה תקף. הפרויקט נשמע מאוד יפה ומקסים, הורסים בניין ישן ומקבלים דירה חדשה אך גם כאן יכולים להיות תקלות רבות.
– קודם כל עליכם לברר ולבדוק על היזם, לדעת מה שם החברה שלו ולבדוק לפי מס ח.פ ברשם חברות.
– לבדוק אילו פרויקטים כבר ביצע ומה הניסיון שלו במסגרת אותה חברה בע”מ.
– לבדוק מי החברה שחתומה בהסכם מול בעלי הדירות והאם זה תואם לאותו גורם מחתים.
– לבדוק בהסכם המדובר האם יש פירוט של תוספות לדירה הקיימת כגון: מרפסת, חניה, מחסן, חדר נוסף וכ’ו. אם כן, לברר האם הדבר נבדק ממול הגורמים בעירייה.

מומלץ להתייעץ עם עו”ד הבקיא בתחום על כל שינוי או הסכם שמגיע על מנת למנוע טעויות בעתיד.
עו”ד עמנואל אבייב מלווה פרויקטים מול יזמים גדולים בעסקאות התחדשות עירונית בכל רחבי הארץ.

דילוג לתוכן